dcx--04212021-spt-812A0336.jpg

Western Dubuque’s Tommy DeSollar takes the baton from Logan Brosius in the 4x200 relay during the Hempstead Indoor at the University of Dubuque, March 6, 2020. The pair advance to the Drake Relays in the 4x100. Brosius also advances in the long jump, 110-meter high hurdles and shuttle hurdle relay.

Western Dubuque’s boys’ track and field team will compete in five events at the 2021 Drake Relays this week, with Logan Brosius competing in two individual events — the 110-meter high hurdles and long jump — and two relays to lead the way.

Dakota Hoffman will compete in the shot put while the 4x100 team of Spencer Zinn, Mitchell Ashline, Tommy DeSollar and Brosius has qualified and the foursome of Ashline, Devin Neuhaus, Jack Wischmeyer and Brosius will compete in the shuttle hurdle relay.

It was another week of top-flight competition for the Bobcats last week at the Gordy Yuska WaHawk Relays, in Waterloo, April 12 and the Harold Sweet Invitational, at Dubuque Senior, April 15.

At Memorial Stadium’s Wahawk relays, Cedar Falls won the team title with 203 points, Cedar Rapids Kennedy was second with 126 and Western Dubuque third at 95. Dubuque Senior was fourth along with Waterloo West (88), Waverly-Shell Rock sixth (76), Waterloo East seventh (31) and Waterloo Columbus eighth (120).

“Our varsity guys went to a very competitive Waterloo meet and performed outstanding,” said coach Tom Jasper. “It was amazing to see our athletes elevate against such top-tier competition.”

Brosius won the 110 high hurdles in 15.37 and Hoffman won the shot put with a heave of 50-7.5 for the Bobcats’ two titles.

Western Dubuque was second in three relays: Zinn, Ashline, DeSollar and Brosius in the 4x100 (44.55), Tanner Nauman, Devin Neuhaus, Wischmeyer and Marcus Walker in the shuttle hurdle (1:04.13) and the 4x800 group of Caden Coyle, Neuhaus, Eli Naumann and Ryan Digmann (8:30.04). Neuhaus was second in the 400 hurdles with a time of 1:00.02.

Coyle was third in the 800 (2:11.63) while the Bobcats had several fourth-place finishers: 110 hurdles — Ashline (15.96); 1600 — Cade Messer (4:48.34); discus — Josh Ernzen (138-10); 4x400 — Naumann, Nathan Williams, Tanner Nauman, Dylan Schroeder (3:38.56).

Other place winners were: discus — Hoffman fifth (125-4); high jump — Walker fifth (5-10); 4x200 — Zinn, Ian Fagan, Tyler Horstman, DeSollar fifth (1:35.95); 200 — Carson Burger seventh (24.76); 400 — Brayden Staner seventh (55.91); high jump — DeSollar eighth (5-6).

The Bobcats were second at the Harold Sweet Relays, scoring 126.5 points as Kennedy won the team race at 143. Hempstead was third (115), Senior fourth (106), Wahlert fifth (64), Cedar Rapids Jefferson sixth (48.5), Mid-Prairie seventh (44), Dyersville Beckman eighth (28), while Cascade and Cedar Rapids Washington tied for ninth (27).

“This was a great night as we saw all but one of our relays improve on the season,” said Jasper. “We also saw many individuals improve upon their season’s best. This was a great meet to culminate a very busy week.”

Western Dubuque won four events, with Hoffman’s toss of 51-6.25 in the shot put the only individual title. Zinn, Ashline, DeSollar and Brosius won the 4x100 in 43.73, Schroeder, Coyle, Digmann and Naumann won the 4x800 in 8:28.18 and Sawyer Nauman, Owen Hatcher, Tyler Wiedenbacher and Hoffman won the weight person’s 4x100 in 49.73.

Brosius was second in the 110 hurdles (15.33), Ernzen second in the discus (134-1) and Ashline, Neuhaus, Wischmeyer and Brosius took silver in the shuttle hurdle relay (1:01.29). Fagan was third in the 400 (55.31) and fourth in the 200 (24.26), Coyle third in the 800 (2:12.27), Neuhaus fourth in the 400 hurdles (59.24), Brosius fourth in the long jump (20-7), and the sprint medley team of Zinn, Burger, Staner and Williams was fourth in 1:41.3.

Fifth place finishers were: 100 — DeSollar (12.0); 110 hurdles — Ashline (15.93); 1600 — Messer (4:49.55); 3200 — Messer (10:27.57); discus — Hoffman (124-7).

Other Western Dubuque place winners: 400 hurdles — Tanner Nauman 6th (1:01.46); high Jump — Walker (5-6); shot put — Sawyer Nauman sixth (43-9.75); 4x200 — Zinn, Horstman, DeSollar, Jacob Butcher sixth (1:35.07); 4x400 — Schroeder, Williams, Naumann, Ashline sixth (3:36.03); distance medley — Dominic Frost, Neuhaus, Staner, Lucas Ingles seventh (4:02.95); high jump DeSollar seventh (5-6); 100 — Carson Burger eighth (12.21); 1600 — Derek Fangman eighth (5:04.55).