BASEBALL

IHSBCA RANKINGS 6/13

Class 4A: 1. Johnston, 2. Waukee, 3. Dowling Catholic, 4. Cedar Falls, 5. Urbandale, 6. Iowa City High, 7. Waukee Northwest, 8. Sioux City East, 9. Cedar Rapids Prairie, 10. Ankeny.

Class 3A: 1. Grinnell, 2. Davenport Assumption, 3. Cedar Rapids Xavier, 4. Dubuque Wahlert, 5. Western Dubuque, 6. Lewis Central, 7. Clear Creek-Amana, 8. Independence, 9. Marion, 10. Gilbert.

Class 2A: 1. Van Meter, 2. Estherville-Lincoln Central, 3. Cascade, 4. Clarinda, 5. Beckman Catholic, 6. Dike-New Hartford, 7. Davis County, 8. Mid-Prairie, 9. West Marshall, 10. Waterloo Columbus.

Class 1A: 1. St. Mary’s Remsen, 2. Mason City Newman Catholic, 3. New London, 4. Lansing Kee, 5. North Linn, 6. Lisbon, 7. Don Bosco, 8. Ankeny Christian, 9. Sigourney, 10. Coon Rapids-Bayard.

IHSBCA RANKINGS – 6/20

Class 4A: 1. Johnston, 2. Iowa City High, 3. Dowling Catholic, 4. Waukee, 5. Cedar Rapids Prairie, 6. Urbandale, 7. Cedar Falls, 8. Ankeny, 9. Waukee Northwest, 10. West Des Moines Valley.

Class 3A: 1. Davenport Assumption, 2. Grinnell, 3. Western Dubuque, 4. Lewis Central, 5. Cedar Rapids Xavier, 6. Dubuque Wahlert, 7. ADM, 8. Independence, 9. Clear Creek-Amana, 10. North Polk.

Class 2A: 1. Van Meter, 2. Estherville-Lincoln Central, 3. Cascade, 4. Clarinda, 5. Beckman Catholic, 6. Dike-New Hartford, 7. West Marshall, 8. Mid-Prairie, 9. Mediapolis, 10. Underwood.

Class 1A: 1. St. Mary’s Remsen, 2. Mason City Newman Catholic, 3. New London, 4. Lansing Kee, 5. Don Bosco, 6. North Linn, 7. Ankeny Christian, 8. Coon Rapids-Bayard, 9. Kingsley-Pierson, 10. CAM.

GOLF

DYERSVILLE GOLF & CC

MEN’S EARLY LEAGUE – WEEK 10

Reicher-Reicher 19.5 4.5

Olberding-Willenbring 18.5 5.5

Olberding-Schmitz 16 8

Knepper-Schroeder 15.5 8.5

Cannon-Fitzgerald-White 15.5 8.5

Bell-Theisen 14 10

Jacque-Offerman 13.5 10.5

Hoeger-Digman 13.5 10.5

Ertl-Boeckenstedt 13.5 10.5

Engler-Schlarmann 13 11

Tauke-Salter 13 11

Knepper-Recker 12 12

Ruden-Steger 12 12

Westhoff-Schnier 12 12

Engelken-Frye-Domeyer 11.5 12.5

Pettinger-Boeckenstedt 10.5 13.5

Wieneke-Meyer 10 14

Drey-Beckett 7.5 16.5

Kruse-Deutmeyer 7.5 16.5

Kreeb-Gansemer 7.5 16.5

Bell-Overman 4 20

Low gross: Tom Olberding 32; Olberding/Matt Schmitz 71.

Low net: Jack Kreeb 29; Kreeb/Syl Gansemer 63.

DYERSVILLE GOLF & CC

MEN’S LATE LEAGUE – WEEK 10

Maiers-Maiers 18 6

Engelken-Ames 18 6

Oberbroeckling-Donahue 17 7

Westhoff-Ungs 17 7

Scherbring-Oberbroeckling 15.5 8.5

Wachendorf-White 15.5 8.5

Hinerichsen-Kolle 15 9

Olberding-Wessels 15 9

Healey-Vierkant 14 10

Olberding-Bockenstedt 14 10

Manchester-Doyle 13.5 10.5

Lueken-Callendar 13.5 10.5

Gibbs-Fangman 13.5 10.5

Boeckenstedt-Prier 12.5 11.5

Evers-Boeckenstedt 12 12

Parsons-Wedewer 11.5 12.5

Salter-Brehm 10.5 13.5

Weber-White 10.5 13.5

Jones-Bockenstedt-Hummel 10 14

Singsank-Boeckenstedt 9 15

Weber-Boge 9 15

Alden-Trumm 8 16

Osterhaus-Blush 8 16

Goerdt-Nefzger 8 16

Meyer-Loeffelholz 7 17

Low gross: Brent Hinerichsen 33; Justin Weber/Ryan White 71.

Low net: Tim Nefzger 29; Hinerichsen/Cam Kolle, Jackson Healey/Dylan Vierkant 62.

TIMBERLINE

WEDNESDAY NIGHT MEN’S LEAGUE – 6/15

Spikes 64.5

Three Dudes, No Chick 54

Golf Gods 52

Grip & Sip 52

Round Two 50.5

Aces 47.5

Putter Face 46.5

The Putt Pirates 44

Luck of the Draw 41.5

Mashers 40.5

Long Shafts 40

Two Plus Two’s 40

No Maahs Service 37

Out of Bounds 34

Ball Hunters 30.5

Dream Team 29.5

Low gross: Ryan Brown, Race Cuckler, Dick Specht 36.

Low net: Brett Featherston 29.8.

SOFTBALL

IGHSAU RANKINGS- 6/16

Class 5A: 1. Waukee Northwest, 2. Johnston, 3. Muscatine, 4. Fort Dodge, 5. Ankeny Centennial, 6. Linn-Mar, 7. West Des Moines Valley, 8. Southeast Polk, 9. Pleasant Valley, 10. Iowa City Liberty, 11. Bettendorf, 12. Ames, 13. Dubuque Hempstead, 14. Ankeny, 15. Waukee.

Class 4A: 1. ADM, 2. Winterset, 3. Clear Creek-Amana, 4. Carlisle, 5. Norwalk, 6. Dallas Center-Grimes, 7. Indianola, 8. North Scott, 9. Creston, 10. Fairfield, 11. Western Dubuque, 12. Bondurant-Farrar, 13. Knoxville, 14. Marion, 15. Bishop Heelan.

Class 3A: 1. Mount Vernon, 2. Davenport Assumption, 3. Williamsburg, 4. West Liberty, 5. Northeast, 6. Estherville-Lincoln Central, 7. Saydel, 8. West Burlington/Notre Dame, 9. Sergeant Bluff-Luton, 10. Davis County, 11. Sioux Center, 12. Roland-Story, 13. Albia, 14. West Lyon, 15. Chariton.

Class 2A: 1. Central Springs, 2. North Union, 3. Van Meter, 4. Interstate 35, 5. Wilton, 6. Iowa City Regina, 7. Louisa-Muscatine, 8. Logan-Magnolia, 9. West Monona, 10. Ridge View, 11. West Fork, 12. East Marshall, 13. Osage, 14. Grundy Center, 15. Waterloo Columbus.

Class 1A: 1. North Linn, 2. Newell-Fonda, 3. Lisbon, 4. Collins-Maxwell, 5. Southeast Warren, 6. Remsen St. Mary’s, 7. Twin Cedars, 8. Martensdale-St. Mary’s, 9. Clarksville, 10. Wayne, 11. Sigourney, 12. Fort Dodge St. Edmond, 13. Central City, 14. Exira-EHK, 15. Akron-Westfield.